Çarşıbaşı'da Su Ürünleri Fakültesi Hizmet Binası Açıldı


 Çarşıbaşı’nda yapılan açılışa Vali Kızılcık’ın yanı sıra Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, AK Parti İl Başkanı Adnan Günnar ile ilçe belediye başkanları, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Eğitim alanında yapılacak yatırım ve hizmetlere devlet olarak her türlü desteği verdiklerini belirten Vali Kızılcık, “Ülkemizin daha gelişmiş, müreffeh seviyelere çıkabilmesi adına eğitim olmazsa olmazımızdır. Eğitim alanında yapılan her türlü yatırım Trabzon’un eğitim seviyesini üst noktalara taşıyacaktır. Su Ürünleri hizmet binasının oluşturulmasında katkı sunan hayırseverlere eğitime verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ise “Atatürk Üniversitesi’nin Su Ürünleri Uygulama Fakültesinin ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu hizmet binasını buraya kazandıran Atatürk Üniversitesi Rektörü Sayın Hikmet Koçak’a teşekkür ediyorum. Bu hizmet binasının burada olması Trabzon-Erzurum kardeşliğinin bir göstergesidir." ifadesini kullandı.
AK Parti Milletvekili Faruk Nafiz Özak ise "Atatürk Üniversitesi ile Karadeniz Teknik Üniversite’nin kuruluşu aynı yıllara denk gelir. Trabzonlu Mustafa Reşit Tarakçıoğlu'nun önerisiyle Erzurum Üniversitesi kuruluyor. İki kardeş şehir Erzurum ve Trabzon’un iki kardeş üniversitesinin ortaklığında çok güzel hizmetler yapılıyor. Biz Üniversiad 2011 Kış Oyunları'nda Erzurum’da kış şartlarında büyük bir takım ruhuyla çalışarak bu büyük projeyi başarıyla bitirdik. Erzurum Üniversitesi’nin bu hizmet binasının açılışına da çok büyük katkıları var." şeklinde konuştu.
Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet Koçak, Trabzon'un tarihi geçmişiyle hem imparatorluklara şehzade yetişmiş hem de tarihi İpek Yolu'nun denizi ayağını oluşturmuş olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "Cumhuriyet dönemine baktığımızda hem sporda, hem ticarette hem devletin üst yönetimindeki etkinliğinde hep önde olmuştur. Trabzon ile Erzurum hep beraber iki kardeş şehir olarak görülmüştür. Üniversiteler ilim ve teknoloji üreten, ürettikleri bilim ve teknolojiyi halkın istifadesine sunan kurumlar olarak ifade edilirdi. Ama son zamanlarda tarif biraz daha değişti. Bilim üreten, ticarileştiren, bölgesine stratejik planlar yapan kurumlar olarak görülmeye başlandı. Çünkü üniversiteler bölgesinin sorunlarını çözme yönünde sorumlu kurumlardan biridir. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi KTÜ ile Atatürk Üniversitesi yaşıt olmakla birlikte hep beraber hareket edip bölgemize fayda kazandıracağız. Su Ürünleri Fakültesinin bu yeni binasında hem ulusal hem uluslararası alanda öğrenciler ve akademisyenler hem eğitim görecekler hem staj yapacaklar.”
Açılış sonrasında Karadeniz Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılmasına katkı verenlere plaket sunuldu.