KADİR ÖZCAN


Kadir ÖZCAN, çok değerli bir kardeşimiz, dostumuzdu. Böyle acı bir günde duygularımızı ifade etmek gerçekten çok zor. Gerek Sebat Gençlik’te gerekse Trabzonspor’da 6 yıl Kadirle beraberliğimiz oldu. Çok güzel işlere imza attık. İyi kalpli, güler yüzlü, hoşgörülü, sevgi saygı dolu, mütevazı bir kişiydi. Trabzonspor efsanesini başlatan, o geçilmez defansın en önemli isimlerinden birisiydi. Ömrünü futbola adamış, futbolcu bir ailenin üyesiydi. Trabzon’dan, Milli Takıma, oradan da uluslararası boyutta bu meşaleyi taşıyan çok değerli bir kardeşimizdir. Trabzonspor’u marka yapan ekibin baş aktörlerden birisiydi.

BİR SEVDADIR TRABZON BİR DESTANDIR TRABZONSPOR sloganını Türkiye’ye yaşatan, kabul ettiren, ekibin onurlu, başarılı bir mensubu idi. Efsane defansımızın sol tarafı çöktü. Önce dozer Cemil, sonra Kadir’i kaybettik. Çok üzgünüz. Kadir, teknik adamlığı döneminde de çok başarılı oldu. Sayısız takımlarda başarılara imza attı. Gittiği her takımda önceliği parayı değil, hizmeti hedefledi. Hiçbir kulüple problem yaşamadı. Kadirin cenazesinden çıkaracağımız dersler var: Birincisi, Türk insanı özellikle de Karadeniz insanı çok vefalıdır. Hizmet edeni unutmaz. İkincisi, Trabzonspor’un her kesimi işte bu törende, Kadir diyor ki; Trabzonspor’a hizmet eden herkes birleşsin, birlik ve beraberlik olsun, başarı böyle gelir. Üçüncüsü Trabzonsporda biz Anadolu devrimi yaptık. Lütfen bugün Trabzonspor camiası bu büyüklüğü hedef alsın, bölünüp parçalanmasın, büyük resme baksın ve başarıları daim olsun. Dördüncüsü, Antremandan sonra evine gidip abdestini alıp, namazını kıldıktan sonra, Hakk’ka yürüyen Kadir, “hiç ölmeyecekmiş gibi çalışın ama, yarın ölecekmiş gibi ibadet edin” mesajını bize hatırlatmış oldu. O’na minnettarız. Şair ne diyor; 

...neylersin ölüm herkesin başında.

uyudun, uyanamadın olacak.

kimbilir nerde?, nasıl, kaç yaşında?

bir namazlık saltanatın olacak,

taht misali o musalla taşında....

Evet, hepimiz Allah’a döneceğiz tıpkı Kadir gibi. Çok iyi bir insan, mükemmel eş, sevgi dolu bir baba olan dostumuz Kadir’i, yine o efsane takımın 1974 şampiyonluğu sonucunda, efsane kadro için yazılan şu şiirle uğurlayalım.

ONLAR BİR AVUÇ GENÇTİ

YÜREKLERİNDE ALABİLDİĞİNE SPOR TUTKUSU BÜYÜTTÜLER,

ONLAR BİR AVUÇ GENÇTİ

KARADENİZLİ OLMANIN ONURUNU YAŞAYIP TER DÖKTÜLER,

ONLAR BİR AVUÇ GENÇTİ

VERDİKLERİ YİĞİTÇE MÜCADELE İLE TRABZONSPORU YARATTILAR,

ONLAR BİR AVUÇ GENÇTİ

DÜNÜ YAŞAYIP, BU GÜNÜN HATTA YARININ TEMELİNİ ATTILAR (İHAP SUBAŞI)

Ve biz, Kadir’i asla unutmayacağız, O’nu yüreğimizde ebediyete kadar yaşatacağız. Mekanı cennet olsun. Tüm Trabzonluların, Trabzonsporluların başısağolsun.