TMOK TOPLANTISI


 Sayın Valim, Sayın Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyeleri, sayın geleceğimizin teminatı çocuklarımız. Değerli öğretmenlerimiz. TMOK kültür ve eğitim komisyonu tarafından yürütülen “Oli Programı”na hoş geldiniz.

  Olimpik kültür geliştirmek amacıyla yürütülen Oli programı 5. kez Trabzon’da yapılmasının önemli bir nedeni bulunmaktadır. Trabzon Türkiye’nin tek olimpik kentidir. Türkiye’de ilk defa bir olimpiyat Trabzon’da yapılmıştır. 2011 yılında EYOF’ UN Trabzon ilinde gerçekleştirilmesinden gurur duymalıyız.
Olimpiyatlar niçin önemlidir? Olimpiyatlar bir gelişmişlik göstergesidir. Olimpiyat çağdaşlık, gelişmişlik, spor bilimi, fair play ve çevre bilinci demektir. Olimpiyatları gelişmiş, modern, spor kültürüne sahip ülkelere verilmektedirler.
Bizde bir gün mutlaka Olimpiyatları ülkemizde yapacağız. Spor yapmaktayız. Spor yapmak niçin faydalıdır? 
Çünkü spor demek sağlık demektir. Spor yapan daha az hasta olur, daha az hastaneye gider. Spor yapan toplumların sağlık harcamaları azdır. Spor yapan güler yüzlü olur, spor yapan saygılı olur, spor yapmak hızlı ve doğru karar vermeyi sağlar. Spor yapan centilmen olur, rakibine saygı gösterir. Kazanınca sevincini, kaybedince rakibine saygı duymayı sağlar. 2011 yılında Trabzon’da yapıla EYOF sırasında birçok yeni tesis yağıldı. Hayri Gür Basketbol salonu, atletizm pisti, tenis kortları, jimnastik salonu gibi birçok yeni tesis siz çocuklarımızın hizmetine sunuldu. Bu tesisler sizlerin hizmetindedir. Bu tesisleri boş bırakmayın. Bu tesislerde spor yapın. Ailelerinizi de zorlayın. Annenizi ve babanızı da spor yapmaları konusunda uyarın. Ülkemizdeki her yaştan insan spor yapabilmek için gayret göstermeliyiz.
Spor yapanların hepsi performans sporcusu olacak diye bir kural yok. İçinizden bir çoğunuzun bizleri olimpiyatlarda temsil edeceğinize inanıyorum. Ancak yarışmacı sporcu olmayanlarınızın da iyi bir spor seyircisi olması lazım. Müsabakaları takip etmeliyiz. Çünkü seyirci olmazsa sporun güzelliği tam olarak ortaya çıkmaz. Müsabaka seyrederken küfür etmemeliyiz. Sahaya bir şeyler atmamalıyız, şiddet olaylarına karışmamalıyız. Galip gelince sevinmeli, yenilince rakibi tebrik etmeliyiz. Fair play anlayışı bunu gerektirir.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Trabzon Lisesi’ni ziyaret ettiğinde anı defterine şöyle yazdı. “ Bedeni idman fikri idmanla birlikte olmalıdır. Bu ne demektir? Eğitim öğretim ve spor paralel yürütülmelidir. Ancak bir gün bir saat sporla bu hedefe ulaşamayız. Bir günün öğleden sonrası spora, sanata ve kültüre ayrılmalıdır. Şimdiye kadar bunu yapamadık. Ancak bir öğleden sonrayı spora ayırmalıyız.
2011 yılında çocuklarımızın diş sağlığı için binlerce diş fırçası ve dağıttık. İlkokulda hal ve gidiş, diş sağlığı gibi dersler vardı. Benim diş bakımı dersim pekiyi idi. Ancak dişlerimize iyi bakmamışız. Şimdi ağzımda implant var.
Keşke öğretmenlerimiz daha titiz olsaymış. Diş sağlığı önemlidir. İşleri sağlam olanın vücudu sağlam olur. Vücudu sağlam olanda iyi sporcu olur.
Şenol Güneş’i tanıyor musunuz? Trabzonspor’umuzun kalecisi idi. İşte ben o takımın kaptanıydım. Beraber çok maç kazandık. Futbolculuğum sırasında KTÜ öğrencisiydim. Okulu bitirdim. Hem spor yaptım hem mühendis oldum. Demek ki eğitim be spor birlikte olabiliyormuş. Çok çalışmak, yılmadan çok çalışmak lazım. Sözlerimi daha fazla uzatmak istemiyorum. Programı izleyelim. Sayın protokole teşriflerinden ötürü teşekkür eder, sevgili yavrularımızın gözlerinden öperim.