ARTVİN'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU


Değerli Hazirun, Değerli Trabzon Artvinliler Derneği Yöneticileri ve üyeleri. Öncelikle, Artvinin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. Yıldönümünde, bu anlamlı günde bu coşkuyu sizlerle birlikte paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Bildiğiniz gibi Birinci Dünya Savaşının en ağır darbesini gören illerden biri de Trabzon'dur. 24 Şubat da Trabzonumuzun düşman işgalinden kurtuluşudur. Bugünü de ülkemizin dört bir yanında coşkuyla kutladık. Bugün de aynı coşkuyu ve gururu Artvinimiz için yaşıyoruz. Artvin lezzetli yemekleriyle, Atabarıyla, coğrafik güzellikleriyle adından söz ettirmiştir.  Ancak bugün kahramanlıkları vatanseverlikleriyle de ünlü olduklarını hatırlatmak gerekir.

Değerli misafirler, bildiğiniz üzere, 10 Ağustos 1920'de imzalanan Sevr Antlaşması, durumu aleyhimize çevirdi. Çünkü bölgede Ermenistan Devleti kurulması öngörülüyordu. Ancak İngilizler Türklerin başarılarından sonra "Ermenistan hayalinden" vazgeçtiler. Fakat Gürcüleri desteklemeye devam ediyorlardı. Kazım Karabekir Paşa Artvin-Ardahan çevrelerini "Sulh yolu ile ele geçirme zamanı geldiğini" Ankara Hükümetine rapor etti. Ankara Hükümeti, Meclise yaptığı teklifle ilgili olarak tam yetki alıp Gürcü işgalinde bulunan yerlerin boşaltılmasını bir nota ile Gürcistan Hükümetine bildirdi. Ültimatomunun süresi 22 Şubat 1921 gece yarısı sona eriyordu. Gürcistan Hükümeti, Hükümetimizin belirttiği saatte işgal yerlerini boşaltarak askerlerini geri çekmiş ve resmi askeri birliklerimiz 6 Mart 1921 akşamı Artvin'e ulaştığında 7 Mart 1921 günü fiilen kurtuluş tahakkuk etmiştir. Artvin'de Türk bayrağı dalgalanmaya başladı. Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu ve bağlılığı, yurdun dört bir yanında olduğu gibi bundan tam 93 yıl önce 7 Mart 1921′de Artvin'imizde de tezahür etmiştir.

 

Değerli Hazirun, coğrafi güzellikleri tarihi, kültürü leziz yemekleriyle, Artvin bir Turizm merkezi olma, bir marka şehir olma yolunda ilerliyor. Bildiğiniz üzere uzun yıllardır devam eden bir projemiz var. Doğu Karadeniz Master Planı. Bir istihdam, kalkınma ve turizm projesi olan ve yeşil yolculuk olarak adlandırdığımız bu proje, başlangıçta Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Gümüşhane   illerini kapsıyordu. Bu plana Artvin, Samsun ve Bayburtu da ekledik çalışmalarımız devam ediyor. Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran Artvin’i bu plana dahil etmemek büyük eksiklik olurdu. İnşallah yeni turizm merkezleri, konaklama yerleri kayak merkezleriyle ülkemizin, bölgenin ve Avrupanın önemli Turizm yollarından birisi olacak Karadenizimiz.

 

Artvin Karadeniz ve Kafkas kültürü ile, kemençesi, tulumu, akordiyonu, davulu ve zurnasıyla ülkemizin önemli renklerindendir. Özellikle Atamıza ithafen adı ATABARI olarak değiştirilen Artvin Barı tüm milletimizin gururla coşkuyla katıldığı bir oyundur.

Değerli Başkan Ahmet Külekçi’ye Trabzon’da yaşayan Artvinli kardeşlerimizi bir araya getirdikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Dayanışma ve paylaşma adına çok güzel işler yapıyorlar. Biz de Artvinli kardeşlerimizi Kendilerini Gurbette Görmemeleri şehrimizin eşit bir paydaşı olarak hissetmeleri için elimizden gelen desteği vereceğimize söz veriyoruz. Trabzon’da yaşayan 4 bine yakın Artvinli var. Külekçinin deyimiyle biz ”Karadeniz Bölgesinde aynı tavanın balıklarıyız”. Birçok futbolcu, Bakan, siyasetçi, sanatçı ve iş adamı yetiştiren Artvinin Trabzonumuzu da katkıları büyüktür.

 

Bizler, ülkemize sevdalıyız. Ecdadımız kanlarıyla, canlarıyla bu şehri bize armağan etti. Bizler de aldığımız bu şanlı bayrağı daha yukarılara taşıma gayretinde olacağız. Bizim hizmet anlayışımızda ülkenin her metrekaresi kutsal, her insanı saygıdeğer ve hizmete layıktır. 

Ülkenin birlik ve beraberliği için bağımsızlığı için savaşan Trabzonluların Artvinlilerin Karadeniz halkının vatan sevgisi ve özgürlük tutkusu tarihe geçmiştir. ''Yiğitlik ve cesaretleriyle düşmana karşı kahramanca direnen halkımız, Milli Mücadelemize büyük güç vermişlerdir. Bu vesile ile tekrar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Mehmet Akifin dediği üzere Allah bize bir daha İstiklal Marşını yazmak zorunda bırakmasın. 

Dostuna dost, sözünün eri Artvinli kardeşlerim sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.