Sayın Başbakan miting konuşması sonrası Faruk Nafız ÖZAK tarafından yaptırılan Trabzon tarihi resimlerinden 3 tanesi hediye edildi.


 Sayın Başbakan miting konuşması sonrası Faruk Nafız ÖZAK tarafından yaptırılan Trabzon tarihi resimlerinden 3 tanesi hediye edildi. Hediye takdiminden sonra Özak şöyle konuştu. Yüce Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)’in hadisine mazhar olan, bir çağı açıp bir çağı kapatan büyük komutan, devlet adamı Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında İstanbul’u fethettiğinde, “Trabzon fethedilmedikçe Anadolunun fethi tamamlanmış sayılamaz" sözleriyle, büyük devlet adamlığını ve vizyonunu göstermiştir.

Bizler de bu böyle bir ifadeye mazhar olduğumuzdan ve Fatih Sultan Mehmet gibi bir devlet adamının fethettiği, sonra İslamlaştırdığı ve Türkleştirdiği bir şehrin insanı olarak bu özelliğimiz ile büyük gurur ve onur duyuyoruz.

Aynı yüce komutan, 8 yıl sonra 1461’de Güneyden karadan orduyla, denizden gönderdiği donanmayla, Trabzon’u kuşatıp, teslim almış, Anadolu fethini tamamlamış, dünyaya adını duyurmuştur.  Yine, büyük devlet adamı, örnek siyasetçi, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, evvela İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki hizmetleri, daha sonra Ak Partimizin 12 yıllık hizmet döneminde Başbakan olarak İstanbul sevdası ve aşkı ile yaptığı hizmetleriyle İstanbul’ a unutulmaz hizmetler yaptı ve yapmaya devam ediyor. 3. Boğaz köprüsüyle, MARMARAYLA ile, dünyanın en büyük 3. İstanbul havaalanı ile, Kanal İstanbul ile, metroyla, kentsel dönüşüm projeleriyle, tarihi vakıf eserlerine sahip çıkarak, onlara restorasyon ve renovasyon yaptırarak, her alanda yaptığı büyük hizmetlerle; 15. yy’da fethedilen İstanbul, yüzyıllar sonra Başbakanlığımız önderliğinde 2. kez yeniden fethedilmiştir.

Yine iktidarımız döneminde Sayın Başbakanımız liderliğinde, Trabzon’a her alanda hizmetler ve yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. 12 yıllık dönemde Trabzonumuza eğitim, sağlık, turizm, ulaştırma, spor alanında  yaklaşık 12 milyar TL tutarında yatırım yapılmıştır. Halen sadece ulaştırma alanında 40 dan fazla proje devam etmektedir.

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’a da çok büyük yatırımları yaparak, tıpkı ecdadı Fatih gibi Trabzon’u yeniden fethetmiştir. Tabiri caizse Başbakanımız bu güzel şehrimize her zaman pozitif ayrımcılık yapmıştır. “Trabzon ne zaman güleceğini, ne zaman gürleyeceğini çok iyi bilir” diyerek bizleri onore etmiş, gururlandırmıştır. Kendisine şükranlarımızı sunuyorum. Ben de, Cihan padişahının büyük önem verdiği Trabzon’umuza aynı hassasiyeti gösteren, Sayın Başbakanımıza bugün Trabzon’un kaderini değiştiren ve Trabzon ile kaderi değişen padişahlarımızın eserlerini hediye etmek istedim. Devlet Bakanlığım döneminde, Trabzon Gençlik Oyunları-2011 EYOF sırasında yaptırmış olduğum, Trabzon’un fethi ile ilgili resimlerden kendilerinin beğendiği 3 adedini, Trabzon’u fetheden Fatih Sultan Mehmet, Trabzon’da Valilik yapan Yavuz Sultan Selim ve Trabzon’da doğan Kanuni Sultan Süleyman’ın tablolarını Sayın Başbakanımıza hediye ediyoruz. Kendisi de bu tabloları görünce çok duygulandı ve memnun oldu. Bu vesile ile Fatih Sultan Mehmet Hanı rahmetle anıyoruz. Ve Onların hizmetlerini devam ettiren, Trabzon’u ve İstanbul’u hizmetleriyle fetheden Sayın Başbakanımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Ayrıca her başarılı erkeğin arkasında, bir bayan vardır sözünü layığı ile taşıyan, örnek anneliği, yardımseverliği ve sabrı ile bu hizmetlerin gerçekleşmesinde katkısı tartışılmaz olan, örnek eş Emine Erdoğan hanımefendiye de saygılarımızı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

İnanıyoruz ki; ülkemize yapılan bu yatırımlar ve gelinen bu nokta ve özellikle Trabzon ve İstanbul’a yapılan bu hizmetler ve bu icraatlar yüce Fatih Sultan Mehmet Hanın da ruhunu şad etmektedir. Bugün burada Partimiz, teşkilatımız ve vatandaşlarımızla tarihi bir gün yaşadık. Emeği geçen herkese de tekrar şükranlarımı sunuyorum.