ÖZAK, TRABZON ÇOCUK EVİ AÇILIŞINA KATILDI


 Kaptan Şirketler Grubu tarafından Trabzon’da yaptırılan özel Yaşar Kaptan Çebi Çocuk Evi ünlü sanatçı Ajda Pekkan’ın katılımıyla açıldı.

Açılışa eski bakan ve Ak Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Kaptan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Tayfun Çebi, MİKA-DER Başkanı Nesrin Ercan ve davetliler katıldı.
 

Özak törende şöyle konuştu:

Öncelikle böyle anlamlı bir günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Gururla takip ediyoruz ki; yurtlarda kalan çocuklar için hazırlanan evlerin sayısının her geçen gün artıyor. Bugün de iftihar ile Trabzonumuzda değerli ağabeyimiz Yaşar Kaptan’ın ismini yaşatacak bir ÇOCUK EVİNİN açılışını yapıyoruz.

Hükümetimiz uzun zamandır, çocuklarımızla ilgili barınma şartlarını değiştirmeye çalışıyor. Tüm dünyada böyle bir çalışma var. Bir çocuğun yetişebileceği en iyi ortam, kendi aile ortamıdır. Buna göre bir değerlendirme yapılarak bu evler oluşturuluyor.

Çocuklar en iyi şekilde aile ortamında yetişiyorlar. Bu evlerde ailelere çocuğun bakım ücreti karşılanarak destek olmaya çalışılıyor, ekonomik sıkıntının yanı sıra değişik sorunların olması halinde çocuğun yakın akrabalarına bu teklif yapılıyor. O da olmazsa çocuklar koruyucu ailelere veriliyor. Çocuklar, bu şekilde aile ortamında yetişmiş oluyor.

Yurt gibi barındırma yönteminden vazgeçildi. Şimdi ev ortamında çocuklarımızı, barındırmaya çalışıyoruz. Amaç bu çocukların huzurlu, sağlıklı ortamlarda yetiştirerek geleceğe hazırlamak. Böylece akademik başarıları yükseliyor, kültürel, sportif başarıları yükseliyor, kendilerine güvenleri artıyor. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız hayata sağlıklı bir şekilde hazırlamaya gayret ediyoruz.

Şuanda Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde, devletimiz ve yardımsever vatandaşlarımızın da katkısı ile, çok az sayıda yurt kaldı ve onları da inşallah kısa sürede çocuk evlerine dönüştüreceğiz.

Tabiiki hayırsever vatandaşlarımızın bu çalışmalara katkısı çok önemli. Bugün Trabzona bu değerli yatırımı kazandıran MİKA-DER in yönetim kurulunda çok değerli arkadaşlarımız var. Çok değerli sanatçılarımız bu çalışmalara katkı sağlıyor. Bugün aramızda bulunan Ajda PEKKAN hanımefendiye de bu duyarlılığında ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.

Trabzonlu işadamı olan ve Trabzonda doğan ama başka yerde doyup yine kendi memleketine yatırım yapan Sevgili kardeşimiz Tayfun ÇEBİ’nin bağışı ile yapılan bu güzel ÇOCUKEVİNDE inşallah vatana millete hayırlı olacak çok başarılı evlatlarımız yetişir.

Ben tekrar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız ve çalışanları başta olmak üzere, herkese katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun.