TRABZON GÜNLERİ-2015


 DEĞERLİ HEMŞEHRİLERİM,

 

Anadolu’nun en eski ticaret ve liman kentlerinden biri olan Trabzon, aynı zamanda yeşilin çeşitli tonlarıyla Karadeniz’in mavisinin buluştuğu bir kenttir. Tarih boyunca yüzlerce seyyahın çeşitli nedenlerle ziyaret ettikleri ve kaleme aldıkları seyahatnamelerine “Doğu’nun gizemli şehri” olarak not düştükleri Trabzon; doğal güzellikleriyle olduğu kadar kararlı, azimli, cesur, yurtsever, donanımlı ve özgüveni yüksek insanların da yaşadığı coğrafyadır.

 

Trabzon insanı, binlerce yıllık tarihsel geçmişinden devraldığı birikimiyle el attığı her alanda, önemli başarılar kazanmış; iklim ve coğrafyasının karakterine etkisini birçok alanda taçlandırmayı bilmiştir. Toplumsal yaşamın hemen her alanında yetiştirdiği değerler ve ürettikleri eserleriyle adlarını, yalnızca ilimizin değil ülkemizin de sınırlarını aşarak uygarlık tarihine altın harflerle yazdırmışlardır.

 

Binlerce yıllık tarihsel süreç içinde Tukikos, Trabzonlu Georgius ve Bessarion gibi ünlü filozoflar; Âşık Mehmet ve Bıjışkyan gibi coğrafyacılar; Faik Ahmet Barutçu ve Hasan Saka, Mustafa Reşit Tarakçıoğlu gibi devlet adamları; Figani, Emin Hilmi ve Hamamizade İhsan gibi şairler; İbrahim Cudi, Kösec Ahmet Dede ve Mehmet İzzet gibi din âlimleri; Peyami Safa ve Nihat Sami Banarlı gibi edebiyatçılar; Mahmut Goloğlu ve Osman Turan gibi tarihçiler başta olmak üzere adını sayamayacağımız kadar çok değer yetiştirmiştir. Sık sık vurguladığım üzere, metrekaresine en fazla sanatçı düşen şehrin Trabzon olması kimseyi şaşırtmamalıdır.

 

Trabzon’un iddialı insanlarının geçmişten bugüne sanatta, siyasette, sporda, iş dünyasında ve kültür yaşamında ortaya koyduğu eserler, şehrimize atfedilen tarihi önemi ne kadar hak ettiğini ortaya koymaktadır. Son dönemde okuyucuyla buluşması için çaba sarf ettiğimiz bin yüz  sayfalık Trabzon Spor Tarihi ve iki bin dört yüz  sayfalık Trabzon Basın Tarihi, Trabzon Salnameleri ve sayısız kültürel, sanatsal eserler Trabzon’un  kültür birikiminin, ekonomik cazibesinin,  küresel vizyonunun ve insan kaynakları zenginliğinin ispatı olarak okunmalıdır.

 

Trabzon ve bu mukaddes vatan 97. Yıl önce kurtuluş mücaledesi veriyordu. Bugün ise koca bir çınar gibi gelişip, kök salıyor. Bugün Trabzon nüfusuna göre değil, nüfuzuna göre önemli yatırımlar alan bir şehir oldu.

 

Trabzon’un ihtiyacı olan bilim-sanat müzesi, hayvanat bahçesi, bitki müzesi, planetaryum ve botanik bahçesi yapmayı planlıyoruz. Türkiye’deki ressamların yaklaşık %30-40’ı Trabzonlu. Ancak maalesef, henüz bir kültür-sanat merkezimiz, kent müzemiz yok. Sanatçılarımız da, bu merkezlerin, müzelerin yapılmasını heyecanla bekliyorlar.

 

Yine benim çok önem verdiğim, üzerinde hassasiyetle durduğum bir konu var. Trabzon tarihine dair bilgi, belge ve dokümanları Trabzon'a getirmek amacıyla KTÜ'den bazı bilim adamlarını hem Rusya'ya hem de Gürcistan'a göndererek burada araştırma yapmalarına da destek verdik. İşgal yıllarında Trabzon’dan alınarak Rusya’ya götürülmüş olan ve aralarında; 500 yıllık ata yadigârı El Yazması eserler, üzerlerinde Ortahisar ve Fetvahane kütüphanelerinin mühürlerinin bulunduğu 497 adet kıymetli el yazması eser, Yenicuma, Ortahisar ve Ayasofya Camilerinde yaptıkları kazılarda çıkardıkları mozaikler ve freskler, Ortahisar Caminin önünde bulunan çeşmenin büyük ejderha ağzı şeklindeki bronz oluğu, Trabzon matbuatına ait gazete ve kitap koleksiyonu, Aralarında Yavuz Sultan Selim’in Annesi Gülbahar Hatun adına kurulan Hatuniye Vakfı’na ait padişah fermanları ile Trabzon’daki Müslümanlara ait kıymetli belgeler, Çarşı Camii ve Ahi Evran Camilerine ait sancaklar ve diğer kıymetli eşyaların bulunduğu, Trabzon’umuzun bu yitik mirasını yeniden ait olduğu yere getirmek için Cumhurbaşkanımızın desteği ile, Dışişleri Bakanlığımızla çalışmalarımız sürmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Putin ile görüşmesi sırasında konuyu ve ilgili belgeleri takdim etmiştir. Bu çalışmalarımızın sonucu olarak Rusya Dışişleri Bakanlığına NOTA çekilmiştir.   İnşallah en yakın zamanda bu eserleri tekrar ülkemize kazandıracağız. Bu eserleri yeni neslimize tanıtacağız.

 

Başkentimiz Ankara’da bu yıl 9.sunu gerçekleştireceğimiz Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri de Trabzonlu hemşerilerimizin sosyal yaşam ve kültür alanlarındaki iddiasının bir başka göstergesidir. Bu etkinliklerde tarih bilincinin canlı tutulması kadar hemşerilik bilincinin güçlenmesi ve yaygınlaşmasını da hedefliyoruz. Tarih boyunca çeşitli alanlardaki öncü rolüyle sürekli adından söz ettirmiş olan, Trabzonumuzu, her alanda daha yükseklere taşımanın mihenk taşlarından birini oluşturacağını düşündüğüm bu etkinliğin hayırlı olmasını diler, başta Trabzon aşığı, Vakfın Başkanı Sayın Bilgin AYGÜL’e ve organizasyonda emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu vesile ile bir kez daha, ebediyete intikal etmiş olan, bugünümüzü ve geleceğimizi borçlu olduğumuz kahraman ecdadımızı, rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor, Trabzon’un kurtuluş yıldönümünü kutluyorum.