trabzon günleri-2016


 Değerli hemşehrilerim,

 
Tarihsel, kültürel ve doğal zenginlikleri ile ülkemizin ve bölgenin en önemli şehirlerinden olan Trabzon, tarihin her döneminde kültürel,sanatsal, siyasal ve ticari özellikleri ile öne çıkmış, dikkatleri üzerine çekmiştir. Osmanlı döneminde de Tarihi İpek Yolu üzerinde olması nedeniyle ülkemizin ve Karadenizin en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında İstanbul’u fethettiğinde, “Trabzon fethedilmedikçe Anadolunun fethi tamamlanmış sayılamaz" sözleriyle, şehrimizin değerini vurgulamıştır. Tüm bu özelliklerinden dolayı, benim de sık sık vurguladığım üzere, metrekaresine en fazla sanatçı düşen şehrin Trabzon olması kimseyi şaşırtmamalıdır. 
Trabzon’u ve Trabzonluyu anlamanın yolu bu şehrin “tarihsel, kültürel ve sanatsal derinliğine”, “coğrafi zenginliğine” vakıf olmaktan geçer.  Tarihçi merhum Osman Turan; Karadenizi inci bir gerdanlığa, Trabzon Şehrini de onun üzerindeki zümrüt bir taşa benzetir. Aslında bana göre; Karadenizimizdeki her bir şehir, bu gerdanlığın üzerinde birer değerli taştır.
Trabzon deyince ilk akla gelen; yeşille mavinin eşsiz uyumudur. Ancak bu imajına eklenmesi gereken ya da daha ön plana çıkarılması gereken husus “Kimlikli Bir Şehir” oluşudur. Çünkü geçmişten taşıdığı ve geleceğe emanet ettiği görevleri vardır. Tarihi, kültürü, sanatı, dokusu, kokusu, tadı ile bir başkadır Trabzon. 
Trabzonumuzda son yıllarda, eğitim, spor, sağlık, turizm, ulaşım, altyapı kültür ve sanat alanında yaşanan gelişmeler Trabzon insanının her alanda iddiasını büyütmeye yönelik hamleler olarak ayrı bir öneme sahiptir. 
Trabzon’un çehresini yaptığımız yatırımlarla değiştirdik. Ülke olarak, farklı boyutlarda birçok spor organizasyonu düzenledik. 2007 Karadeniz oyunları bu organizasyonlardan birisiydi. Diğer bir proje ise, Trabzon 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatları’dır. Ülkemizde olimpiyat meşalesinin yakıldığı ilk il Trabzon olmuştur. Bu Gençlik Olimpiyatı vesilesiyle Trabzon, modern, kaliteli atletizm salonlarına, tenis kortlarına, jimnastik salonlarına, yüzme havuzlarına ve sayısız spor tesisine kavuşmuştur. 7’den 77’ye tüm Trabzonlunun tutkusu olmuş futbol ve tarih boyunca özellikle boks, güreş, atıcılık gibi bireysel sporlarda ülkemizi dünyada gururla temsil etmiş çok sayıda sporcunun memleketi olan Trabzon’umuz, için bu tesislerin anlamı ve önemi büyüktür. Şimdi de Trabzonsporumuzun kullanacağı, 41461 kişi kapasiteli en muhteşem stadyumu tamamlanmak üzere. 
Bu spor ve gençlik organizasyonları vesilesiyle ve sonrasında birçok değerli eseri, kitabı hemşehrilerimizle ve okuyucular ile buluşturduk. 1200 sayfalık Spor Tarihi, 2700 ​sayfalık Trabzon Basın Tarihi, Trabzon Salnameleri ve sayısız kültürel, sanatsal eseri bastırdık. Yine en son olarak Tarihe Yöne veren Kent, Trabzon kitabını okuyuculara kazandırdık. 
Ayrıca, Trabzonumuza büyük bir Kültür ve Sanat Merkezi kazandırmak istiyoruz. İnşallah bu projeyi, tarihi Kavak Meydanında TOKİ yapacak. Böylece metrekaresine en fazla sanatçı düşen Trabzon bu eksikliğini bu proje ile gidermiş olacak. Trabzon için önemli fedakarlıkgösteren sanatçılarımız ve halkımız için bir an önce Trabzon Plastik Sanatlar Müzesi’ni de açmak istiyoruz.
Trabzon aynı zamanda bir turizm kenti haline geliyor. Doğu Karadeniz Bölgesi Turizm Master Planı hazırlandı. Biz bu YEŞİL YOL olarak adlandırdığımız proje kapsamında, bölgemizin atıl kalan bu emsalsiz doğal güzelliklerini, gerekli yasal ve fiziki altyapıyı hazırladıktan sonra yollarla birbirine bağlamayı ve bu muhteşem güzellikleri dünya ile paylaşmayı planlıyoruz. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ÇAKIRGÖL Kış Turizmi tesislerinin planlamasında son aşamaya gelinmiştir. Çakırgöl’e ulaşan yol tamamlanmak üzere. Yol tamamlandıktan sonra, ülkemiz dünyanın en kaliteli karına sahip, kayak merkezlerinden birisine kavuşacaktır. Bu tesisin tamamlanması, Trabzon başta olmak üzere komşu illerimize de önemli bir ekonomik canlılık getirecektir. 
Yine benim çok önem verdiğim, üzerinde hassasiyetle durduğum bir konu var. Trabzon tarihine dair bilgi, belge ve dokümanları Trabzon’a getirmek amacıyla KTÜ’den bazı bilim adamlarını hem Rusya’ya hem de Gürcistan’a göndererek burada araştırma yapmalarına da destek verdik. Hermitaj müzesine giderek ilgili CD ve belgeleri ülkemize getirdiler. İşgal yıllarında Trabzon’dan alınarak Rusya’ya götürülmüş olan ve aralarında 500 yıllık ata yadigârı El Yazması eserlerimizin de bulunduğu Trabzon’umuzun bu yitik mirasını yeniden ait olduğu yere getirmek için Cumhurbaşkanımızın desteği ile, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Dışişleri Bakanlıklarımızın çalışmaları sürmektedir. İnşallah en yakın zamanda bu eserleri tekrar ülkemize kazandıracağız. Bu eserleri yeni neslimize tanıtacağız.
2005-2014 yılları arasında Ankara’da 9 kez düzenlemiş olduğumuz, Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri de Trabzonlu hemşehrilerimizin sosyal yaşam ve kültür alanlarındaki iddiasının bir başka göstergesidir. Bu etkinlikleri düzenlediğimiz her yıl, Trabzon insanının çok farklı değerlerini, bilmediğimiz özelliklerini keşfediyoruz. Her organizasyonda daha da ileri gittik, coşkuyla kutladık bir araya geldik, diğer şehirlerimize de örnek olduk.  4 günde yaklaşık 350 bin kişi etkinlikleri ziyaret ettiler. Cumhurbaşkanımız, etkinliklerimizi ziyaret etti, farkı gördü ve diğer şehirler için etkinlik düzenleyenlere Trabzon’u örnek alın dedi. “Trabzon ne zaman güleceğini ne zaman gürleyeceğini bilen bir şehirdir” ifadesi ile hepimize moral verdi. Etkinliklerimizi, Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanlarımız, birçok Bakanımız ve milletvekilimiz ziyaret ettiler. Bu günlerde hasret giderdik, birbirimize destek olduk, ekonomimize katkıda bulunduk. Valilik, Belediyeler, ticaret odası, sanatçılar ürünlerini, el emeklerini, hizmetlerini sergilediler, tanıtımlarını yaptılar. Hemşehrilerimiz ve vatandaşlar Trabzonumuzun geleneksel tadlarıtattılar, eğlendiler ve güler yüzle etkinliklerden ayrıldılar. Hep bir yıl sonraki organizasyonlar dört gözle beklenir oldu.
Bu sefer, bu etkinliği, 1916 Rus işgalinin 100. Yılında Avrupanın en önemli ülkesi Almanya’da, Trabzonun kardeş şehri Dortmund’da gerçekleştireceğiz. 
Almanyaya gidip, 1961 Avrupaya göçün 55. ve 1461 Trabzon fethinin 555. Yıldönümünde ülkemizi, Trabzonumuzu yaşatacağız. Orada büyük mücadele vererek, Türk insanının çalışkanlığını, dürüstlüğünü gösteren 1. Kuşaktan hayatta olanlarla buluşmak, 2.3. kuşağa Trabzonumuzu, Karadenizimizi tanıtmak ve memleket hasretiyle yanan bu insanların özlemini gidermek amacı ile onlarla kucaklaşacağız. Hepimizin ortak değeri olan değerli Trabzonspor da orada olacak. TS sevgisini hepberaber orada bir daha yaşayacağız. Son dönemde artan islamofobi ve Türk düşmanlığına karşı Türk insanının nasıl çağdaş ve modern olduğunu Alman kardeşlerimize göstermek ve aynı zamanda Karadeniz turizmini geliştirmek amacıyla biraraya geleceğiz. Bu vesile ile, AB kapısını aralamış olan, Türkiyeninkabulü konusunda ne kadar geç kalındığını birkez daha anlatmış olacağız. 
Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’nci yıldönümünü andığımız Etkinlikler’de tarih bilincinin canlı tutulması kadar hemşehrilikbilincinin güçlenmesi ve yaygınlaşmasını da hedefliyoruz. 
Bizler, Türkiye’ye ve Trabzon’a sevdalıyız. Ecdadımız kanlarıyla, canlarıyla bu şehri bize armağan etti. Bizler de aldığımız bu şanlı bayrağı daha yukarılara taşıma gayretinde olacağız. Bizim hizmet anlayışımızda ülkenin her metrekaresi kutsal, her insanı saygıdeğer ve hizmete layıktır. Trabzon konusunda hep pozitif ayrımcılık yaptık. İnşallah, Bir Sevdadır Trabzon, Bir Destandır Trabzonspor anlayışıyla, hizmete devam edeceğiz.
Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri’nin gerçekleştirilmesine katkısı olan Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’ya, milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, başkanlarımıza, katılımcılarımıza ve özellikle sponsorlarımıza, büyük emek ve mesai harcayan vakıf Başkanımız Bilgin Aygül’e, Trabzon Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya’ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Trabzonlu hemşehrilerimizbaşta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, etkinliklerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.