Kayak Merkezleri Avusturyalı Turizmcilere Tanıtılıyor


Avusturya Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen "Avusturya Kış Turizm Etkinliği" toplantıları Erzurum'da başladı.
 
Palandöken Dağı'nda bulunan Xanadu Snow White Otel'de düzenlenen toplantıda, Avusturyalı kış turizm yatırımcılarına kayak merkezlerinin tanıtımı yapıldı.
 
Eski spordan sorumlu Devlet Bakanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Özak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğe 22 ili temsilen 6 kalkınma ajansının katılmasının önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin turizmde rekora koştuğunu belirten Özak, dünyanın en iyi 250 otelinden 25'inin Türkiye'de bulunduğunu belirtti.
 
Bunun büyük bir başarı öyküsü olduğunu ifade eden Özak, "Türk insanı gerçekten çok ataktır. Dünyada 200 milyon insan Çin'den Balkanlara Türkçe konuşuyor. Bu en önemli değerlerimizden birisidir. Gelinen bu noktada yatırımcı müteşebbislerimizin rolü çok büyüktür. Türkiye'de turizmde dört mevsimi bir arada yaşayabiliyorsunuz. Turizmde 30 milyon kişiye ulaşabiliyoruz. Bunun dışında gayri resmi olanlar da var. Gelirimiz ise 21-22 milyar dolar arasında ama bu az bir rakam. Bunun i Çin turizmimizi çeşitlendirmemiz lazım" dedi.
 
Özak, kayak sporunun çok geniş kitlelere hitap ettiğini, Türkiye'de son yıllarda yapılan kayak merkezlerinin buna en güzel örnek olduğunu söyledi. Van'da hizmete açılan kayak merkezinden 2 bin kişinin faydalandığını anımsatan Özak, şunları kaydetti: 
 
"Van'da bir milyon dolara kayak merkezi açılışı yaptık. 2 bin kişi geldi kayak yaptı. Bir stat yaptık ve Türkiye'nin en büyük stadı oldu. Buraya 350 milyon lira harcadık. Spor açısından baktığımızda 350 milyon liraya 25 kişi futbol oynuyor. 1 milyon dolar harcadık ve sonucunda sosyalleşme oldu, dostluklar gelişti, bir kaynaşma oldu. Kış sporları ve kayak sporunun ne kadar önemli olduğunu böylece bir kez daha gördük. Kar yağıyordu biz bakıyorduk ve yıllarca baktık ama artık bakmıyoruz. 2002'ye kadar 17 tesis vardı. Şu anda rakam 39'a çıktı ama biz bunları 100 yıl önce yapmalıydık."
 
-Avusturyalı iş adamlarına ortaklık teklifi-
 
Özak, Türkiye'de yapılacak olan yeni kayak merkezi işletmelerine Avusturyalı firmaların ortak olabileceğini, yapılacak olan yatırımların iki ülkeye büyük katkı sağlayacağını söyledi. Türkiye'nin dünyanın her tarafında önemli yatırımlar yaptığını anımsatan Özak, şöyle devam etti: 
 
"Orta Asya ve Arap ülkelerinde Türk müteahhitlerimiz çok sayıda önemli çalışmalara imza atıyor. Bunlara da ortak olabilirsiniz. Antalya'da bugün 2 binden fazla takım kamp yapıyor. Antalya, dünyanın futbolda turizm merkezi konumda. Kış turizminde neden Erzurum, Kayseri, Erzincan olmasın. Türkiye mutlaka kış turizmde daha fazla faydalanması lazım. Türkiye dışarıdan farklı tanıyor. Oysa biz 600 yıl dünyaya adaletle hükmeden bir ülkeyiz. Yıllardır dünyaya medeniyet dersi vermişiz. Fakat bu yanlış bilinmiş ve bunu yavaş yavaş çözmeye çalışıyoruz. Bu tanıtımın eksikliğinden kaynaklanmış."
 
Avusturya Ankara Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer, Avusturya'da yaşayan Türkler'in sayısının fazla olduğunu, bunun kurulacak turizm köprüsünde önemli olacağını söyledi. Türkiye'nin kış turizmde önemli bir gelişme sürecinde olduğunu belirten Wölfer, şöyle konuştu: 
 
"Türkiye kış turizminde önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyel son yıllarda daha çok önem kazandı. Avusturya ve Türkiye arasında turizm köprüsü kurulması i Çin hava ve ortam müsait. Yani havadan kasıt ılımlı olmak, içtenlik, yakınlık, insanların birbirine olan diyaloğu burada ön plana çıkıyor. Üniversitelerarası Kış Oyunları'nı düzenleyen Türkiye önemli bir prestij kazanmıştır. Bu prestij Türkiye i Çin itici bir güç haline dönüşecektir."
 
Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk ve Erzincan Valisi Selman Yenigün de bölgelerindeki kayak merkezlerini tanıttı.