Özak: Türkiye'de Futbol İyi Yönetilemiyor


 Palandöken Xanadu Snow White Otelde 'Avusturya Kış Turizm' etkinliği toplantısına katılan Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, Türkiye'deki sporun içler acısı durumda olduğunu söyledi. 1958 yılında başladığı futbol yaşamı sırasında her kademede görev aldığına dikkati çeken Faruk Nafiz Özak, şöyle konuştu: 

"Allah nasip etti, Gençlik ve Spor Bakanı olduk. Gençlik ve Spor Bakanlığı dönemimde en fazla amatör sporlara destek verdim. Çünkü futbola çok büyük paralar harcanıyor. Futbol özerk. Futbol, maalesef iyi yönetilmiyor. Kulüpler, hem federasyon bazında iyi yönetilmiyor. Onu düzeltmeye çalıştık ama maalesef şu anda her açıdan iyi durumda değil. Türk futbolunu yönetenler, Türk futbol takımlarının kulüplerini yönetenler kendi oyuncularına inanmıyor. Türkiye yabancı mezarlığı, çöplüğü oluyor. Buna benim kulübüm Trabzonspor da dahil. İnanılmaz paralar harcanıyor. O nedenle de Türk futbolu giderek aşağılara doğru gidiyor. Buna 'Dur' demek lazım. Futbol özerk ise buna 'Dur' diyecek olan futbol camiasıdır."
 
Faruk Nafiz Özak, 300- 350 milyon TL harcamayla yapılan stadyumlarda 25 kişinin spor yaptığı halde 1 milyon dolara yapılan kayak tesisinde 2-3 bin kişinin spor yaptığını anlattı. Özak, "Türkiye'de amatör sporcu sayısı çok az. Özellikle kayak ve kış sporlarında. Bu sporuları desteklemek lazım. Futbol değişik bir endüstri. Bir seyir bir temaşa bir başka boyutu var. Futbol ekonomisi farklı ama diğer sporların da ihmal edilmemesi lazım. Biz kış olimpiyatlarına gittik. 75 milyon nüfuslu Türkiye'den 5 sporcu, 2 milyon Slovenya'da 200 sporcu vardı" dedi.
 
Futbolda kalite düşüklüğü ile birlikte hepimizi üzen ve 3 Temmuz'dan itibaren devam eden olayın olduğunu vurgulayan Özak, tüm bunları halkı spordan soğuttuğunu bildirdi. Tekrar yeni bir hamle ile Türk spocusu ve antrenörlerine güvenerek dünyadan iyileri alıp getirerek onlardan birşey öğrenip futbolu kalkındırmak gerektiğine dikkati çeken Faruk Nafiz Özak, şöyle devam etti: 
 
"Ama şu anda gördüğüm, o irade yok. Maalesef günlük olayla geçiştiriliyor. Büyük paralar harcanıyor. Türk futboluna bir faydası olmadığı kesin. Futbolu yönetenlere bakarsanız, futbol kulübünün idarecileri futbol genel kurullarından geliyor. Dolayısı ile sağlıklı bir düşünce hakim olmuyor. Futbol Fedarasyonunu yönetenlere bakıyorsunuz. Orada da bu görüntüler hakim. Böyle sağlıklı yumruğunu masaya vurabilene tabiri caizse Türk futbolunun sorunlarını masaya yatıran cesur bir şekilde, 'Bugüne kadar nerede yanlış yaptık ' Dünya nerede doğru yaptı' Türkiye ile dünya ilişkilerini nasıl kurabiliriz ' Bu ilişkiyi getirip uzun, orta ve kısa vadede proje yapacak. Program yapacak kişileri maalesef yakalayamadık. Stadlarımız, sahalarımız iyi. Araç, gereç ve malzeme iyi ama kalite iyi değil. Şunu düşünmek lazım. Bir Mesut Özil veya Almanya milli takımlarında oynayan diğer Türk futbolcuları Almanya'da doğuyorlar ve oranın eğitimini alıp iyi oyuncu olabiliyorlarsa bu neden Türkiye'de olmasın' O ortamı Türkiye'ye taşımak lazım. Burada kulüplere biraz çeki düzen vermek lazım. Ama bunu vermek için de evvla federasyona çeki düzen vermek lazım."
 
"İspanya'DA ÇOK ARDA'MIZ OLURDU"
Futbolla yatıp- kalkan biri olmasına rağmen uzun süreden bu yana maça gitmediğini belirten Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak şunları söyledi: 
 
"Hayatım futbolla geçti. 1958'den bu yana futbolla yatıp, futbolla kalkıyorum. Ama futboldan biraz soğudum. Üzülüyorum. Ama televizyonlardan çok izliyorum hem Türk hem Avrupa futbolunu. Hatta geçen Suidi Arabistan'da idim orada da izledim. Türk futbolunun seviyesini yukarılara çıkarmamız lazım. Türk insanı bunu yapabilir. Bunu yapabilmek için ona imkan tanımak ve ona da bir rota göstermek lazım. Bunu yabilecek insanlar Türkiye'de var mı, var. Dünya nasıl yapıyorsa Türkiye'ye o durumu getirip adepte etmek lazım. Aynısı kopya etmek doğru değil. Çünkü bizim genetik yapımız var. Duygusallığımız var, bir kültürümüz, geleneğimiz var. Fiziki yapımız var. Aileden gelen bir takım davranışlar var. Karar vermede bir takım doğrularımız, eksikliklerimiz var. Onu dediğim gibi Mesut Özil bir Almanya'da yetişip dünyanın en iyi takımında en iyi futbolcusu olabiliyorsa o eğitim Türkiye'de verilse İspanya'da oynayan Arda gibi çok Arda'mız olurdu.
 
"3 TEMMUZ'DA TALBO İYİ DEĞİLDİ"
Türkiye'de 3 Temmuz'daki şike iddialarından sonra tablonun iyi olmadığını ifade ederken, yargı sürecini etkilememek için daha da konuşmamak gerektiğini anlatan Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Maalesef bu tür işler Türkiye'de olmuştur. Şike ve teşviğe adli ceza yoktu. İlk defa bizim iktidarımız döneminde bunu getirdik. Aslında bunun olmamasını soruşturmak lazım. Neden 80 yıldır Türkiye'de federasyon var. Spor genel müdürlüğü var. Şike ve teşviğe ceza yoktu. Bunu aslında medya, sivil toplum ve futbol, spor camiası sorgulaması lazım. Yani şike ve teşviğe neden adli ceza yoktu? Bu malasef herkesin ağzında, konuşuyordu. 'Vardı herkes yapıyor' deniliyordu, ama neden adım atılamamıştı? Neden AK Parti iktidarı Tayyip Erdoğan Başkanlığında buna el atı? Bu da bizim adalet anlayışımızın bir sonucu. İnşallah bundan sonra kimse bu işlere tevessül etmez. Görevimi devrettiğim Suat Kılıç benim arkadaşım. Onun başarılı olmasını istiyorum. İyi gidiyor. Bizde 'ben yok, biz var'. Görevimi öpüşerek devraldığım gibi, devrettim. Türkiye'de biz olmayalım ama Türkiye daha iyi olsun. Benim anlayışım odur. Oturduğumuz yere güç ve kalite katmamız lazım. Bizde 300 küsür milletvekili var. Hepsi birer bakan. Bakanlar da birer milletvekilidir. Abi kerdeş ilişkilerimiz devam ediyor. Başarılı olmaları için her namazda dua ediyorum." - Erzurum