Ankara Vakfıkebirliler Platformu tarafından Vakfıkebir’in 95. Kurtuluş yıldönümü dolayısıyla Ankara’da bir program düzenlendi.


 Sunuculuğunu Empati Enstitüsü Uzmanı Burak Yilmaz’ın yaptığı gecenin açılış konuşmasını yapan Ankara Vakfıkebirliler Platformu Başkanı Şaban Ertürk, “Vakfıkebirliler platformu olarak amacımız Vakfıkebir’lileri bir araya getirebilmektir. Vakfıkebirli sevdalısı olarak hiç kimsenin kontrolü ve güdümünde değiliz” dedi.

 
Zonguldak eski Milletvekili Ali Koçal’ın konuşmasının ardından söz alan Vakfıkebir Belediye Başkanı Hayri Birinci ise; “Kurtuluş günleri her şeyden önce birlik beraberlikten birbirimizi kucaklamaktan geçiyor. Birlik ve beraberliklerimiz yaptığımız hizmetlere de yansıyacak” dedi. Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy; “Vakfıkebir bir altındır her zaman değerlidir ve gelecekte mutlaka hak ettiği yeri alacaktır. Gülbahar Hatun heykeli çok önemli. Çünkü her şehrin Vakfıkebir gibi bir hikâyesi yok. Marka şehir olma konusunda şehrin kimlik kazanma konusunda çok önemli bir iş başarmış olacaktır” diye konuştu.
 
Vakfıkebir’in 2023 vizyonu belirlenecek
Alkışlar arasında kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ise; “Vakfıkebir in 2023 vizyonu ve gelecekte yapılması istenen hizmetler için önümüzdeki ay Vakfıkebir’de bir çalıştay düzenleyeceğiz. İlçemizin dışarıda bulunan bürokratlarını iş adamlarını ilçemize getirip yatırım yapmaya davet edeceğiz. Hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin herkesi Vakfıkebir çatısı altında toplamalıyız. Vakfıkebir partiler üstü bir sevdadır hepimizin bu sevdaya uygun davranması, birleşmesi ve birlikte hizmet etmesi gerekmektedir. Bu yeşeren filizlere siz sahip çıkmalısınız. Yeşeren filizleri eleştirmeye hakkınız yok. Vakfıkebir sevdası çok farklı bir sevdadır” diye konuştu.
 
Bir şehrin hafızası olmalı
Geceye katılan eski bakan Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak “Eğer şehrin hafızası ve müzesi yoksa o şehir hiç bir işe yaramıyor. Türkiye’de en fazla ressam çıkaran il Trabzon. Metre karesine en fazla sanatçı düşen il Trabzon, metre karesine en fazla sporcu düşen il Trabzon’dur. Bu platform inşallah bir derneğe, bir vakfa dönüşür. Bir ülke için üç felaket vardır bir cehalet iki fakirlik üç defrika yani ayrılık.
 
Gerçekten Türk Milleti çok güçlüdür. Şimdi hedefimiz 2023 e kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almak. Ben inanıyorum ki bizim Türk çocukları bizi bu muasır medeniyetler seviyesine çıkarmada en büyük güvencemizdir” dedi. Gecede, Milletvekili Faruk Özak, eski Milletvekili Ali Koçal, ilçede görev yapan ve Vakfıkebirli kaymakamlara plaket olarak isimleri yazılı Vakfıkebir Ekmeği takdim edildi.
 
Gece slayt ve halk oyunların gösterisinin ardından horonlar oynanarak sona erdi. Programa konuşmaları yapanların haricinde, Mülkiye Müfettişi Hüseyin Nail Atay, Kaymakamlar Gürbüz Karakuş, Ali Fuat Atik, Osman Bilgin, Ömer Çimşit, Yalıköy Belediye Başkanı Ali Bayram Tanrıverdi, Sayıştay Üyesi İdris Bulut, TBMM görevli Komiser Mehmet Yüksel, AK Parti Trabzon İl Başkanı Adnan Günnar, İl Genel Meclis Üyeleri Muhammet Balta, Rıfat Yavuzyılmaz, Şenol Zaman, AK Parti İlçe Başkanı Enver İskenderoğlu, Vakfıkebir DH Başhekimi Mustafa Aydın, Vakfıkebir Esnaf Odası Başkanı Ahmet Sevinç, Esnaf Kredi Kooperatifi Başkanı Hasan Topaloğlu, Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Bülent Alp, Gençlik Merkezi Müdürü Mustafa Turupcu, İstanbul Vakfıkebirliler Derneği Başkanı Yahya Yeşil, Büyükliman Dernek Başkanı Ertan Bak, VAKDER Başkanı Zülküf Çavdar, muhtarlar, iş adamları ve çok sayıda Vakfıkebir sevdalısı katıldı.