Ankara'da bu yıl 7'incisi gerçekleştirilen "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri" başladı.


 Ankara'da bu yıl 7'incisi gerçekleştirilen "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri" başladı. Ankara Atatürk Kültür Merkezi ve merkezin önünde kurulan çadırda gerçekleştirilen etkinlikler bugün gerçekleştirilen açılışla start aldı. Yöresel yemekler, el sanatları ve ilçelerinin doğal güzelliklerini tanıtıldığı stantlar etkinlikte bizde 61saat.com ekibi olarak yerimizi aldık. 

 
Etkinliklerin açılışı bugün saat 11:00’da yapıldı. Açılışa Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Trabzon Milletvekili eski Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
Protokol üyeleri salona girerken büyük bir ilgi gördü. 
 
KAÇIRILAN TRABZON ESERLERİNİ GERİ GETİRECEĞİZ
Özak, “Bunun için Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rusya’ya yazı yazıldı. Ancak cevap gelmedi. Son olarak ise Rusya Devlet Başkanı Putin’in İstanbul’u ziyareti sırasında Başbakanımıza bu konuyu ilettik. Başbakanımız da eserlerin bulunup Türkiye getirilmesi için Rusya Devlet Başkanı Putin’e konuyu aktardı. 
Sonrasında ise Rusya tarafından hemen Trabzon arandı. Ve eserlerin şuanda nerelerde olduğunu tam olarak bulmaya çalışıyoruz. Bu eserler Trabzon’a getirilerek burada sergilenecek. Ayrıca Rusya Trabzon’u işgal ederken bu sırada filme almışlar. Bu filmi de bulduk. Belgesel yapmak için çalışmalara başladık” dedi.
 
Trabzon Etkinliklerinin açılışında konuşan Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, farklı bir sunum gerçekleştirdi. 
 
TRABZON SUNUMU
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Ankara’da bu yıl 7. si yapılan Trabzon Günleri Etkinliğinde farklı bir sunum yaptı. Gümrükçüoğlu konuşmasını yapmak için kürsüye geldiğinde sözlerini kısa keserek izleyenlere ‘Trabzon Değişimi Yaşıyor’ başlıklı 11 dakikalık bir görüntü izlettirdi. Belediye Başkanlığı döneminde yapılan hizmetleri anlatan görüntü izleyenler tarafından dikkatle takip edilirken büyük alkış aldı. 
 
MEMLEKET UNUTULMAMALI
Bu hizmetlerin yapıldığı Teviniz olan Trabzon’da sizleri yılın 365 günü davet ettiğimizi ve sizleri misafir etmekten büyük mutluluk duyacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.
Gümrükçüoğlu’nun ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kısa bir konuşma yaptı. Topbaş, bir Karadenizli olarak etkinliklere katıldığını ifade ederken her yıl çocuklarını memleketi Artvin’e götürdüğünü ve bu şekilde kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını kaydetti.
 
TÜRK MİLLETİNİN BAŞI ARTIK DİK
Topbaş’ın ardından da Trabzon Valisi Recep Kızılcık, bir konuşma yaptı. Vali Kızılcık, “Dünya değişiyor ve gelişiyor. Dünyada ki değişim ve gelişimden ülkeler bir birleri ile rekabet halinde yarıştıkları gibi Artık şehirlerde bir birleri ile yarışıyor. Ve rekabet ediyor. Tabi ki bu rekabet yıkıcı bir rekabet olmayıp bir birlerini daha üst noktadan geçebilme yakalayabilmek olumlu bir rekabet anlayışı içinde sürmekte. Nitekim Trabzon’un ve ülkemizin yakaladığı değişim ve gelişim hayret ve ibretle bazen kıskançlıkla izlenecek seviyeye ulaşmış durumdadır. Bu başarının yakalanmasında her şeyden önce en büyük başarı 76 milyon nüfusu ile Türk milletine aittir. Onların sağlamış olduğu istikrar ve başa getirdiği yönetim başta sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sergilemiş olduğu liderlik sayesinde artık Türk milleti Türk vatandaşları kapıdan çıktıklarında elinde taşıdıkları pasaport sınırdan girdikleri ülkenin güvenlik görevlisine gösterdiğinde başları dik olarak girmekte ve saygı duyulan ülkenin saygı duyulan vatandaşları olarak oraya girmekte” dedi.
 
YÜKSEL: TRABZON’A BAĞLILIĞIM MÜEBBETEN
Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ın ardından ise Ankara Valisi Alaadin Yüksel bir konuşma yaptı. Birde dönem Trabzon Valiliği de yapan Yüksel, “Benim Trabzon’a bağlılığım bu salonda bulunan bir çok kişiden farklı Trabzonluluğum iki kez bağlı oluşumdur. Bir tanesi bura olan Trabzon valimiz gibi bende Trabzon gibi müstesna bir şehirde görev yapma imkanım oldu. Trabzon’u hiç ama hiç unutamadım. İkinci bağlılığım da müebbetten. Müebbetten bir bağlılığım var. Hayat arkadaşım can yoldaşım Trabzon’un Maçka ilçesinden. Dolayısı ile burada Anadolu’dan bir çok ilin yaptığı etkinliklerde Ankara valisi olmam protokol gereği olabilir ama bugün burada protokol değil yürekten bir bulunma vardır” dedi.
AK Parti Trabzon Milletvekili ve eski Devlet Bakanlarından Faruk Özak, burada dikkat çeken bir konuşma yaptı. Özak, Trabzon’un 1. Dünya Savaşı sırasında düşman işgali altında olduğu yıllarda Trabzon’dan bir çok tarihi eserin Ruslar tarafından kaçırıldığını ifade ederken, bu eserlerin peşlerine düştüklerini kaydetti. 
 
TRABZON BATMAN İLE KARDEŞ İL OLMALI
Özak’ın ardından ise Maliye Bakanı Şimşek kısa bir konuşma yaptı. Trabzon’un Kahramanmaraş ile kardeş il olduğunu hatırlatan Bakan Şimşek, kendisinin de Batman Milletvekili olduğunu belirtip Trabzon’un Batman ile kardeş il olması istediğini kaydetti. Bakan Şimşek, “Hamsiköy’e gittiğimde yediğim sütlacın tadı hala damağımda hakikaten Trabzon büyük bir değişim ve gelişim içerisinde. Biz hükümet olarak maliye bakanı olarak Trabzon’un bu medeniyet ve kalkınmasın her zaman destek olacağız” dedi. 
 
TRABZON SON 30 YILDIR KAN KAYBEDİYOR
Bakan Şimşek’in ardından ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bir konuşma yaptı. Bakan Bayraktar konuşmasında Trabzon’un önemine değinirken dikkat çeken ifadeler kullandı. 
 
Bakan Bayraktar, “Biz Türkiye insanları olarak gerçekten Türkiye’mizin birliğini dirliğini en iyi şekilde yaşatmak için hepimiz kardeşlik duygusu içinde bağrımıza basmak zorundayız. Özel bir gayret oldu. Biz katiyen niyet boşuna denmedi Bize Her Yer Trabzon. Bu balın özü gibi süzüle süzüle oluşan bir sözdür. Geldiğimiz noktada tabi burada Trabzon’un hep iyi taraflarını anlattılar. Ama Trabzon son 30 yıldır kan kaybediyor. Türkiye’de 81 vilayet arasında 4.’cü ama şimdi 29 vilayet büyükşehir oldu bizde 29. Olarak büyükşehir olduk. Biz daha önce Gaziantep, Kayseri ve Denizli ile aynı ligdeydik. Şimdi onlardan 1 lig aşağı düştük. Son 30 yılda. Ancak son 10 yılda kurulan hükümetler tarafından Trabzon’a özel bir destek verildi. 
 
Gerçekten çalışıyoruz. Trabzon’un 4 bin yılık tarihi var. Trabzon’un Türkiye’ye dünyaya verdiği fotoğraf bizim için yeterli değil. Trabzon’a Demiryolunu getirerek, İpek Yolunu yaparak, Tanjant, Kanuni, Güney Çevre Yolunu yaparak Akyazı’yı bitirip Trabzon’a müthiş bir stat kazandırarak ve Trabzonspor’u şampiyon yaparak Trabzon’u istediğimiz yere getireceğiz” dedi. 
 
Trabzon günlerinde standımıza da ziyaretler ise sürüyor. Gün içerisinde gerçekleşen ziyaretlerde Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramiz Uzun’da yanımızdaydı. Uzun, “Bu etkinlikler Trabzon’umuzun tanıtılması, ilçeler arasında insanlarımızın tanışması kaynaşması kültürümüzü bütün özelliklerimizi tanıtma bakımından son derece güzel bir etkinlik. İlk gün olmasına rağmen büyük ilgi var. Emeği ve katkısı geçen herkese teşekkür ediyoruz. Siz de bir stant kurdunuz. Güzel çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. “ dedi.