Özgeçmiş


 

Faruk Nafız Özak, 1946´da Trabzon´da doğdu. Babası, çok sayıda hafız ve din adamı yetiştirmiş ve hafızlığı ile dünya çapında ün sahibi olan Hafız Ali Haydar ÖZAK; annesi Safiye Hanım´dır.

 

Profesyonel spor yaşamının yanı sıra başarılı bir öğrencilik hayatı sürdüren Faruk Özak, Trabzon Lisesi´nden sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü´nü kazanarak,1970´li yıllarda üniversiteli-futbolcu geleneğinin ilk nesil temsilcileri arasında yer aldı. Ankara da bir yıl ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü´nde okuyan Özak, futbol yaşamını sürdürmek için önce İstanbul Teknik Üniversitesi´ne sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi´ne yatay geçiş yaptı.

 

Bir yandan Trabzonspor´da profesyonel futbol yaşamı devam ederken, diğer yandan Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü´nde öğrenimine devam etti. Üniversiteden, "inşaat yüksek mühendisi" olarak 1970 yılında mezun oldu.

 

Futbola, 1958 yılında Trabzon İdman Ocağı´nda başladı. 1965-66 sezonuna kadar Trabzon İdman Ocağı´nda amatör futbol oynamaya devam etti. 1966 yılında, Karadeniz Teknik Üniversitesi´nde öğrenci iken üniversite takımının şampiyon olmasına futbolcu olarak katkı yaptı. İspanya´da yapılan üniversitelerarası futbol şampiyonasında milli formayı giydi. 1967 yılında kurulan Trabzonspor´un ilk profesyonel oyuncularından biri oldu. 2 yıl Trabzonspor´da futbol oynadıktan sonra, 3 yıl süre ile Sebat Gençlik´te, 1 yıl Rizespor’´da top koşturdu. 1973-74 sezonunda ise tekrar Trabzonspor´a döndü ve o yıl Trabzonspor 2´nci ligde şampiyon olarak 1´inci futbol ligine yükseldi.

 

Oynadığı bütün takımlarda aynı zamanda takım kaptanı olarak görev yapan Özak, 1974-75 sezonunda Trabzonspor´un 1´inci ligdeki ilk sezonunda´da yine takım kaptanı idi. Aynı yıl vatani görevini yapmak üzere askere gitti. Askerliğini tamamladıktan sonra, Trabzonspor´un ilk defa 1´inci ligde şampiyon olduğu 1975-76 sezonunda az sayıda maçta görev aldı ve sezon sonunda futbolu bıraktı.

 

Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi olarak Asbaşkanlık ve Başkanlık görevlerini yürüttü. Hürriyet Gazetesi´nde spor yazarlığı yaptı. Serbest müteahhitlik hizmetleri yaptı. YAPISUN AŞ Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

 

Faruk Nafız ÖZAK, spor, iş ve siyaset yaşamının yanısıra, sosyal sorumluluk bilinci ile eğitim, sağlık ve meslek edindirme hususunda bir çok önemli projede aktif olarak görev yaptı. Trabzon Sosyal Yardımlaşma Derneği´nin kurucuları arasında yer aldı.

 

Özak, Trabzon´un spor, kültür ve sanat değerleriyle tanıtımı ile öne çıkması için, Trabzonlu sanatçı, şair ve ressamlara destek verdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi´nde, Karadeniz Araştırmalar Enstitüsü nün kurulmasına fikri açıdan öncülük etmiştir.

 

22., 23. ve 24. Dönemlerde, Trabzon Milletvekili seçildi. 59 ve 60. Hükümette Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevini yürüttü. 60. Hükümette yapılan değişiklikte Gençlik Spordan sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atandı.

 

İngilizce bilen Özak, evli ve 2 çocuk babasıdır.